Poznanie Przeszłości

12 grudnia 2016
Kategorie: Godne polecenia

Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro – recenzja

Opublikowano: 12.12.2016, 17:38

jaga-640x272Muszę przyznać, że takiego filmu jak Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro , jeszcze nie oglądałem. Świetny słowiański klimat, niesamowita ścieżka dźwiękowa i ciekawa fabuła, to atrybuty „Jagi”. Jedyna jej wadą jest to, że trwa tak krótko! 

 

przecinka

 

Większość filmów wzorowanych na dawnych kulturach – greckiej, nordyckiej, czy (nad wyraz nieczęsto, a szkoda) słowiańskiej, choć zapowiadają się ciekawie – są klapą. Albo przedstawiony świat jest nudny, cukierkowy i aż do bólu nie historyczny,  albo jest w obrzydliwy sposób zaadaptowany na potrzeby popkultury i aż strach na to patrzeć. Z „Jagą” na szczęście jest inaczej.

Film od początku zapowiada się ciekawie, nie ma żadnych gaf historycznych (im dalej w film, tym bardziej trzymałem kciuki, żeby coś nie popsuli w tej materii). Fabuła jest porywająca, dynamiczna i miła dzięki sympatycznej humorystyce. Bywa także w pewnych momentach bardzo nostalgicznie, bo postać Jagi wyraża to co czuję ja i wielu mnie podobnych – tęsknotę za dawnymi czasami, których już nie ma, ale które były piękne i do których warto wracać, choć w pełnym wymiarze wskrzesić się ich nie da. A jeżeli już o tym mowa – świetnym zabiegiem jest umieszczenie akcji w realiach nam współczesnych. To też w jakiś sposób podkreśla klimat, bo przez to, całość staje się o wiele ciekawsza, pomijając już możność przedstawienia owej nostalgii, o której mówiłem. Scena walki jest efektowna, wartka, a co najważniejsze, jest zaaplikowana w przemyślany i właściwy sposób. Nie jest jest ani za duża, ani za mała, lecz w sam raz! Dodaje trochę akcji i dzięki temu bohaterka i cały przekaz, ma swój pazur. Muzyka, która najpierw buduje napięcie, a potem okrasza w piękny sposób slow motion i podkreśla sylwetkę bohaterki, jest pełna tajemniczości, powabu i czaru, które w miły sposób łechce ucho. Tego po prostu trzeba posłuchać. To wszystko tworzy niesamowitą całość, obok której nie można przejść obojętnie

No cóż pozostaje mi zachęcić Was, drodzy Czytelnicy, do oglądnięcia tegoż filmu, bo to prawdziwy majstersztyk, nie pożałujecie tych parunastu minut. Teraz pozostaje nam tylko czekać na kontynuację. Ukłony dla mistrza Bagińskiego i całej ekipy.

 

przecinka

 

____________________

Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro

Kliknij powyższy napis, aby otworzyć link i oglądnąć film :)

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.