Poznanie Przeszłości

23 marca 2016

Domy w starożytnym Rzymie

Opublikowano: 23.03.2016, 15:10

W niniejszym poście chciałbym Wam, drodzy czytelnicy przedstawić kwestię domu Grecko-Rzymskiego. Będę tutaj pisał przede wszystkim o tych, które w słynnych Pompejach swe fundamenty zapuściły.

 

przecinka

 

Oczywiście należy od tego zacząć, że nie każdego stać było, na posiadanie domu. Duża część tak

Pompejańczyków jak i Rzymian mieszkało w rozpadających się kamienicach czynszowych. Warunki w takowych były nie do pozazdroszczenia. Raczej nikt nie chciałby gnieść się w jednej izdebce bez ogrzewania, bieżącej wody etc. W najlepszej sytuacji byli ci, którzy mieszkali na parterze, ponieważ tam woda dostarczana była(też nie zawsze) , a ci z wyższych kondygnacji, musieli korzystać z publicznych ujęć wody, a czynszówki bywały i siedmiopiętrowe,  już nie mówiac, że między piętrami musieliśmy pokonać drabionopodobne schody…

 

przecinka

 

Skupić jednak chciałbym się na domach prywatnych, pompejańskich.Więc jak taki dom mógł wyglądać?
Od frontu do domostwa mogły przylegać sklepy, w których nie koniecznie musiał sprzedawać właściciel, bo równie dobrze mógł go komuś wynajmować, czy po prostu posadzić tam niewolnika, czy któregoś z domowników.

Po wejściu do domu, w westybulu zaobserwować możemy malowidło, lub mozaikę, jak np. w pompejańskim Domu Poety Tragicznego, psa z obnażonymi kłami, która ma być może charakter apotropaiczny(1), a może po prostu ostrzega przed groźnym pupilem właściciela.

Idziemy do atrium, gdzie koncentrowało się życie mieszkańców, tu przyjmowano interesantów i biesiadowano, znajdują się tutaj również podobizny przodków.  Przez otwór w dachu,  wpadała  deszczówka, do zbiornika. W okół mogły znajdować się pokoje służby,  rodziny czy jakieś pomieszczenia gospodarcze takie jak kuchnia czy triklinium (2)

ddd

Dalej mamy sypialnię właściciela, tablinum, która również mogła stanowić gabinet, pracownię, warsztat…

Za nią znajdował się ogród (perestyl).

Tak przedstawia się rozmieszczenie pomieszczeń w domu rzymskim. Oczywiście wielkość domu i ilość pomieszczeń zależała od zamożności właściciela.

Podobnie było z wystrojem. Jeżeli kogoś było stać, to dom kwitł w mozaikach, malowidłach, freskach, jeżeli ktoś był biedniejszy, to po prostu malował ściany farbą, albo po prostu bielił wapnem.

 

 

przecinka

___________________

1. odstraszający złe moce

2. układ trzech sof przy stole, na których biesiadowano

 

 

przecinka

___________________

Mary Beard Pompeje

L.Winnczuk O. Jurkiewicz Starożytni Grecy i Rzymianie

http://forum.historia.org.pl/topic/18005-znaki-ostrzegawcze-o-grozacym-niebezpieczenstwie/page__st__15

http://forum.historia.org.pl/topic/18221-domy/page__pid__263452#entry263452

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.