Skoro układ pomieszczeń w domu Grecko-rzymskim mamy za sobą, to należałoby opowiedzieć również o wystroju wnętrz i funkcjach pomieszczeń.
Zacznijmy od funkcji. Atrium, miało dwie funkcje
- Reprezentacyjną – był to hall gdzie podjać można było interesantów i klientów.
- Użytkowe – bardzo możliwe, że tutaj i w perestylu tkano.
Atrium stanowiło również składowisko różnych rupieci. W komodach, skrzyniach i szafkach można było znaleźć przeróżne przedmioty
Tablinum pełniło funkcję być może sypialni właściciela, a być może jego gabinet, albo i to, i to.
Co do innych pomieszczeń. Mogły one mieć funkcje przerózne:
Sklepów, warsztatów, pokoi służby, sypialń, jadalni etc. Warto wspomnieć jeszcze o triklinum. Była to jadalnia, a raczej podkówkowaty uklad sof ułożonych w okół stołu, przy którym biesiadowano. Najmniej wiemy co znajdowało się na piętrze. Być może pokoje do wynajęcia ( w przypadku gdy schody do nich poprowadzone były na zewnątrz), może kwatery niewolników, albo sypialnie?
Jeżeli chodzi o wystrój wnętrz – ściany zdobione były malowidłami, freskami i mozaikami. Dużą popularnością cieszyło się przedstawianie na ścianach fantastyczna architekturę. Przedstawiano na nich również bitwy czy motywy mitologiczne. Zaobserwować można również kolorowe „esy-floresy”, a także schematy wiele nie różniące się od dzisiejszych tapet. Tylną ścuianę ogrodu zdobiły często obrazy polowań, czy po prostu motywy związane z przyrodą.
Pokoje niewolników rzecz jasna były raczej po prostu malowane na jakiś kolor. Zdarzało się również że były malowane w „zebrę”. Z resztą nie tylko tam była stosowana, bo równie dobrze mogła się znaleźć w korytarzu, czy w innych pomieszczeniach gospodarczych.
Jakich farb używano? Analiza chemiczna w jednym z pompejańskich domów wykazała, że użyto tam farb:
Czarnej, białej, niebieskiej, żóltej, czerwonej, zielonej i pomarańczowej.
Tak więc domy grecko-rzymskie, były wielkim dziełem sztuki, o ile stać na to było właściciela…
____________-
Mary Beard Pompeje
L.Winnczuk O. Jurkiewicz Starożytni Grecy i Rzymianie
Komentarze